Szkoła
   baza 
   kadra
   historia
   patron
   biblioteka
   dokumenty szkolne
   projekty/programy
   >>
Info
   rok szkolny
   plan lekcji
   dzwonki
   ogłoszenia
   sport
   >>
Uczniowie
   samorząd
   klasy
   najlepsi
   wolontariat
   koła zainteresowań
   >>
Statystyki

web stats stat24
 
 
 
Strona główna
 
Aktualności
 
Galeria
 
Absolwenci
     Oferta edukac.
.:: Strona Główna

 

 

"NAJWAŻNIEJSZY DZIEŃ W ŻYCIU..."

ZESPOŁU SZKÓŁ EKONOMICZNYCH W STASZOWIE

od 16 października im. Jana Pawła II

    Tytuł artykułu starszym czytelnikom przypomni serial telewizyjny, w którym przypadkowi bohaterowie wybrani z tłumu opowiadali o najważniejszym w ich życiu dniu.
     Dla społeczności "ekonomika" z ulicy Szkolnej w Staszowie "takim dniem" z pewnością będzie nie tylko 16 października 2003 roku, ale cały tydzień, a nawet miesiąc czy kilka miesięcy poprzedzających uroczystość nadania imienia i wręczenia ufundowanego przez rodziców i sponsorów sztandaru.

    Wielokrotnie w 42-letniej historii szkoły toczyły się rozmowy i snuto plany o wyborze patrona i ufundowaniu sztandaru. Byliśmy ostatnią szkołą w mieście, która w trakcie oficjalnych i mniej oficjalnych uroczystości państwowych, miejskich i szkolnych mogła prezentować poczet z piękną, ale tylko biało-czerwoną flagą z białym orłem.
    Promyk nadziei na zmianę takiego stanu rzeczy pojawił się w roku 2001, gdy w plebiscycie Samorządu Uczniowskiego i Uchwałą Rady Pedagogicznej zdecydowano o wyborze Największego Polaka Wszechczasów na Patrona naszej Szkoły czyli Papieża Jana Pawła II. Oczywiście i nauczyciele i pracownicy szkoły, jak i młodzież, wiedzieliśmy dobrze z czym wiązał się taki wybór. To ideał i wzór ponad wszystkie, ale i ogromna odpowiedzialność i wyzwanie by sprostać głoszonym przez Papieża poglądom, budzić aspiracje na miarę słów, które Jan Paweł II wypowiada do młodych na kolejnych z nimi spotkaniach.

    Krok po kroku realizowaliśmy plan wychowawczy przygotowując się organizacyjnie, merytorycznie i duchowo do uroczystości nadania imienia. W międzyczasie nastąpiły zmiany na stanowisku dyrektora szkoły. Nowa władza musiała prześledzić organizacyjny stan przygotowań, uzupełnić brakujące wnioski, opisy, uchwały, prośby i setki dokumentów. Cel był jeden - zdążyć na TEN DZIEŃ. Wybrany, bo ważny dla całego chrześcijańskiego świata i wszystkich Polaków a dla nas najważniejszy.
    Był to 16 października 2003 roku, czyli 25 lat od wyboru kardynała Karola Wojtyły na Piotrowy Tron w Rzymie, 25 lat Pontyfikatu Jana Pawła II.

    Udało się - pomoc wielu przyjaciół szkoły, ogromne zaangażowanie dyrekcji pod kierunkiem mgr Zdzisława Komóra, nauczycieli, księży, s. Marii, pracowników, młodzieży i rodziców zaowocowało uroczystością, która zgromadziła ponad 300 osób w szkole i ponad 1.000 w trakcie uroczystej mszy odprawionej przez Jego Ekscelencję ks. Biskupa Andrzeja Dzięgę.

    Obawy: czy goście dopiszą, czy pomieścimy się na korytarzach - bo szkoła nie ma sali gimnastycznej, czy trema pozwoli zaprezentować punkt po punkcie opracowany scenariusz - okazały się bezpodstawne. Nawet pojawiające się w prasie na tydzień prze uroczystością wypowiedzi "o przeniesieniu szkoły na Koszarową" bo brakować ma młodzieży i pieniędzy, nie popsuły podniosłego nastroju.

    Przybywających gości witaliśmy z ogromną radością, Jego Ekscelencję ks. Biskupa powitał Kasztelan Rycerstwa Staszowskiego Paweł Ciepiela ze strażą na wzór papieskiej. Było tak dużo ciepłych słów, gorących uścisków i uśmiechów, że nawet chłodny wiatr i zimno nie były dokuczliwe.
    O wrażeniach gości możemy wnioskować z wypowiedzi i wpisów do pamiątkowej Kroniki. Ponad 400 zdjęć i 4-godzinna kaseta video to pamiątki dla szkoły i gości. Listy z życzeniami i gratulacjami pozostaną także w dokumentach uroczystości. Nowy sztandar z hasłem "Przyszłość Polski zależy od Was" i tablica pamiątkowa poświęcone przez Jego Ekscelencję ks. Biskupa Andrzeja Dzięgę powoli będą wrastać w tradycję i historię szkoły.

    Wszystkie intencje złożone w czasie mszy w tym dniu pozostaną w sercach ludzi. Życie toczy się dalej, życie szkoły ma swoją specyfikę, ale jesteśmy jedną wielką rodziną. Dziś, gdy minął już drugi tydzień od tamtego dnia mogę stwierdzić, że jestem dumna z tej szkolnej rodziny:

z młodzieży, że w tych trudnych czasach rozumie słowa naszego Patrona, że "Młodość można przeżyć dobrze lub źle" i dokonuje mądrych wyborów,

z nauczycieli i pracowników szkoły, którzy potrafią stanąć nad szarością codziennego dnia, swoich kłopotów i oddać każdą swoją chwilę szkole,

z dyrekcji, że mimo różnych przeciwności i niedomówień sfinalizowała tak ważne przedsięwzięcie.

    Uczciliśmy 25-lecie Pontyfikatu Jana Pawła II najlepiej jak potrafiliśmy:
czynem, słowem, muzyką, modlitwą, refleksją, zadumą i najszczerszymi życzeniami dla Ojca Świętego wysłanymi do Rzymu.
Mądrość słów Papieża będzie dla nas mottem, a nasz Patron mówi:
     "Człowiek jest wielki nie przez to co ma, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi"; "Człowieka trzeba mierzyć miarą serca".

Wierzę głęboko, że to był "najważniejszy dzień w życiu..."

Joanna Mazur
Wicedyrektor
Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II
w Staszowie