Szkoła
   baza 
   kadra
   historia
   patron
   biblioteka
   dokumenty szkolne
   projekty/programy
   >>
Info
   rok szkolny
   plan lekcji
   dzwonki
   ogłoszenia
   sport
   >>
Uczniowie
   samorząd
   klasy
   najlepsi
   wolontariat
   koła zainteresowań
   >>
Statystyki

web stats stat24
 
 
 
Strona główna
 
Aktualności
 
Galeria
 
Absolwenci
     Oferta edukac.
.:: Z wizytą u Ojca Świętego
 

Z wizytą u Ojca Świętego

      16 października 2003 roku., 25 - tą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II, staszowski Zespół Szkół Ekonomicznych obrał sobie za patrona Ojca Świętego. W Związku z tym wydarzeniem zorganizowaliśmy 7 - dniową pielgrzymko - wycieczkę do Włoch, a przede wszystkim do Watykanu.

    24 kwietnia 2004 r. ruszyliśmy w drogę. Poprzez Wenecję, Padwę, Loretto, Rzym dotarliśmy na środkową audiencję generalną do Ojca Świętego, podczas której kulminacyjną uroczystością było 80 - lecie Polskich Losów Państwowych. Aby zająć sobie pierwsze miejsca w sektorze na Placu Św. Piotra wstaliśmy wcześnie rano. Nie wiadomo kiedy minęły 2 godziny emocjonalnego czekania i wyglądania na Ojca Świętego.

    Punktualnie o 1030 na plac wjechał papież Jan Paweł II . Potem rozpoczęły się powitania grup pielgrzymów z całego świata. Nasza grupa wyróżniała się z tłumu bardzo długą biało - czerwoną flagą z napisem "Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie wita Papieża", którą podnosiliśmy wiele razy z okrzykiem. Inni machali rękami i chorągiewkami.

    Czuliśmy się ogromnie zaszczyceni, gdy usłyszeliśmy przy powitaniu po polsku nazwę naszej szkoły. Zapanowała niesamowita atmosfera radości i szczęścia. Po powitaniu wszystkich gości i krótkiej modlitwie przyszedł czas na prywatną audiencje. Mieliśmy ją zapewnioną już dużo wcześniej dzięki pani Helenie Surowiec, kierownictwie Biura Turystycznego " Junior" z Tarnobrzega, która dzień wcześniej dzwoniła do ojca dominikanina Stanisława Hejmo przypominając o naszej grupie. To on podprowadza polskich pielgrzymów do Ojca Świętego i wręcza pomarańczowe karteczki wstępu.

    Początkowo dostaliśmy tylko 3 kartki dla delegacji, ale później okazało się, że spotka się z Papieżem cała grupa! Jako dar wręczyliśmy Ojcu Świętemu rzeźbę z pnia drzewa lipowego przedstawiającą pasterza - pielgrzyma. Jej autorem jest ojciec naszej tegorocznej maturzystki, Moniki Kaczmarczyk. Nasza grupa ulokowała się na podium wokół Ojca Świętego, który udzielił nam błogosławieństwa.

    Papież jest niezwykle pogodnym człowiekiem. Na jego twarzy widać było tylko dobro. Bardzo chcieliśmy uściskać go za to, co zrobił dla ludzkości, a przede wszystkim dla nas - Polaków. Jedną z naszych koleżanek pogładził po twarzy i pobłogosławił. Człowiekowi nie chce się stamtąd odchodzić a czas przestaje istnieć. To jest nie do opisania - to trzeba samemu przeżyć. Wszyscy byliśmy niezmiernie wzruszeni. Paniom, panom i młodzieży zwilgotniały oczy.

    Widok Ojca Świętego wywołał u wszystkich uczucie spokoju, miłości i wzruszenia. Wierzymy, że błogosławieństwo Jana Pawła II i modlitwa pomogą naszej szkole przetrwać trudne chwile i realizować zamierzone przed nami cele. Dzień 28 kwietnia 2004 r. był wielkim wydarzeniem, którego nie zapomnimy do końca życia, a będzie nam o nim przypominać wspólna fotografia z Ojcem Świętym.

Dalsze zwiedzanie Włoch (Rzym, Monte Cassino i republika San Marino) były wspaniałym przeżyciem, nad którym dominowało jednak wspomnienie tego niesamowitego spotkania z Janem Pawłem II. Dnia 30 kwietnia całą grupą szczęśliwie wróciliśmy z podróży do Słonecznej Italii.

                                                                                                                                                   Małgorzata Wójcik