ul. Szkolna 11, 28-200 Staszów, tel./fax: 015-864-31-18, e-mail: ekonomik@staszowski.eu
PRAKTYKI Z „LEONARDO DA VINCI”, CZYLI PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM!

Nasza szkoła, już po raz kolejny, wzięła udział w projekcie ,,Leonardo da Vinci''. Tym razem przyszła kolej na techników ekonomistów i logistyków. Czterotygodniowe praktyki w okolicach Lipska w Niemczech minęły nam szybko: była ciężka praca, ale nie mogło też zabraknąć dobrej zabawy. Z organizacją przyjmującą, czyli firmą „Vitalis” współpracujemy od kilku lat i w ich ośrodku w Schkeuditz czujemy się jak w domu.
Ciężka praca nad projektem rozpoczęła się jeszcze w kraju. Grupę „szczęśliwców” do uczestnictwa w stażach wyłoniły między innymi dwa testy językowe. Potem były kursy przygotowawcze, na które uczęszczaliśmy w każdy weekend. Szlifowaliśmy niemiecki i angielski, poznawaliśmy niemiecką kulturę, rozmawialiśmy o tym, jak sobie radzić z dala od domu, w obcym kraju. Dostaliśmy pokaźny komplet materiałów do nauki: książki do niemieckiego i angielskiego, płyty CD oraz rozmówki.
Nadszedł długo oczekiwany wyjazd do Niemiec. Miesiąc praktyk podzielony został na dwie części. Podczas gdy jedna grupa odbywała praktyki w zakładach pracy, druga uczęszczała na kurs komputerowy, prowadzony całkowicie w obcym języku. Potem nastąpiła zamiana. W zakładach obserwowaliśmy funkcjonowanie niemieckich firm, organizację pracy, poznaliśmy wiele osób, naszych niemieckich współpracowników, którzy życzliwie spoglądali na „praktykantów z Polski.” Zdobywaliśmy nowe umiejętności, doświadczenie i pewność siebie. Staraliśmy się przełamać barierę języka, co nie zawsze przychodziło łatwo. Ale gdy czasem zabrakło słowa po niemiecku, zawsze był jeszcze angielski... Czuliśmy się wtedy obywatelami europejskiej wspólnoty.
Po pracy nie było czasu na „nudy.” Przygotowany dla nas program kulturalny obfitował w same atrakcje. Zwiedziliśmy Lipsk, Drezno i Berlin. Do najciekawszych atrakcji należało Lipskie Zoo, największe w tej części Europy, Muzeum Techniki w Berlinie oraz słynny drezdeński Zwinger. Najbardziej jednak urzekł nas sam Berlin i jego historyczne miejsca z Bramą Brandenburską na czele.
Czas wolny spędzaliśmy w gronie nowych przyjaciół z Polski, Portugalii, Hiszpanii i Francji. W ośrodku, w którym mieszkaliśmy, nasz partner zorganizował klub dla młodzieży. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: muzykę i taniec, bilard, dart, konsolę do gier. Odwiedzaliśmy też lokalną kręgielnię. Była to znakomita forma rozrywki i wzajemnej integracji. Te miłe chwile na długo pozostaną w naszej pamięci.
Praktyki dobiegły końca i pora było wracać do domu. Co przyniosły nam staże? Zdobyliśmy wiedzę i umiejętności, które będziemy mogli wykorzystać w przyszłej karierze zawodowej. Otrzymaliśmy certyfikaty, które być może otworzą nam drzwi u niejednego pracodawcy. Przede wszystkim jednak przeżyliśmy wspaniałą przygodę i staliśmy się bardziej świadomi swojej własnej wartości.
Weronika Opałko, Anna Samiec


„Na drodze do kariery – praktyki zawodowe dla technika logistyka i technika ekonomisty”

Promotorem projektu jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie. Partnerem projektu jest firma VITALIS GmbH Gut Wehlitz w Schkeuditz (Niemcy). Beneficjentami jest 24 uczniów technikum w zawodzie technik logistyk oraz technik ekonomista, którzy chcą pogłębić zdobytą w szkole wiedzę i umiejętności z zakresu przygotowania zawodowego, doskonaląc znajomość języka niemieckiego. Uczniowie pod opieką nauczycieli będą odbywać praktykę w niemieckich firmach w okresie od 20 maja do 15 czerwca 2013 roku. Projekt odpowiada następującym potrzebom: podniesienie jakości kształcenia, dostosowanie polskich norm kształcenia do norm europejskich, wyszkolenie przyszłej kadry pracowniczej, zdobycie dodatkowych doświadczeń zawodowych, możliwość stworzenia nowych miejsc pracy, zwiększenie prestiżu naszej placówki oświatowej w środowisku lokalnym, zwiększenie motywacji do nauki nowożytnych języków obcych i przedmiotów zawodowych wśród uczniów. Najważniejsze cele i oczekiwane rezultaty projektu to: zwiększenie jakości nauczania, zwiększenie motywacji uczenia się języków obcych w szczególności języka niemieckiego, wdrażanie nowych technologii, kształtowanie kreatywności, wyposażenie ucznia w nowe - kluczowe umiejętności, kształtowanie systematyczności, samodzielności oraz odpowiedzialności, dodatkowe wyposażenie beneficjentów w umiejętności z zakresu przedsiębiorczości, ukształtowanie umiejętności i nawyków zawodowych beneficjentów, przygotowanie przyszłego pracownika do wykonywania wyuczonego zawodu oraz swobodnie poruszającego się na rynku pracy w zjednoczonej Europie.