ul. Szkolna 11, 28-200 Staszów, tel./fax: 015-864-31-18, e-mail: ekonomik@staszowski.eu
Od 1 września 2009 roku w murach naszej szkoły (i nie tylko) rozpoczęto realizację Projektu „SZKOŁA KLUCZOWYCH KOMPETENCJI. Program rozwijania umiejętności uczniów szkół Polski Wschodniej", realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.3poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 3.3.4 Modernizacja treści i metod kształcenia- projekty konkursowe zgodnie z umową o dofinansowanie zawartą z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt realizowany jest przez Wyższą Szkołę Ekonomii i Innowacji w Lublinie - Lidera Projektu wraz z Partnerem Wyższą Szkołę Humanistyczno - Przyrodniczą w Sandomierzu. Celem Projektu jest zwiększenie dostępności do rozwoju kompetencji kluczowych uczniów szkół ponadgimnazjalnych w szczególności o profilu zawodowym oraz szkół policealnych w Polsce Wschodniej. W ramach projektu:
1. Realizowane są opracowane przez czterech nauczycieli autorskie programy rozwijania umiejętności uczniów uwzględniające kształtowanie kompetencji kluczowych w zakresie nauczania:
• przedmiotów matematyczno-przyrodniczych – klasa I c Technikum w zawodzie technik ekonomista,
• technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT)- klasa I f Technikum w zawodzie technik organizacji usług gastronomicznych ,
• języków obcych – klasa I b Technikum w zawodzie technik hotelarstwa,
• przedsiębiorczości i inicjatywności – klasa II b Technikum w zawodzie technik hotelarstwa.
Uczniowie z klas objętych projektem otrzymają bezpłatne materiały takie jak: podręczniki, zeszyty ćwiczeń, zbiory zadań, zeszyty, przybory szkolne, kalkulatory, Pendrive. Szkoła zostanie doposażona w najnowsze pomoce dydaktyczne, m.in. tablicę interaktywną wraz z oprogramowaniami, programy komputerowe. 2. Został utworzony portal edukacyjny „ www.kluczowE- kompetencje".pl, na którym odbywa się komunikacja i wymiana informacji pomiędzy organami prowadzącymi, nauczycielami, partnerami projektu.
3. W celu doskonalenia nabywanych przez uczniów kompetencji kluczowych organizowane są:
- Wakacyjne Obozy Naukowe dla grupy 10 uczniów z każdej kompetencji. Grupa wybranych przez Lidera Projektu 10 uczniów klasy II b Technikum już uczestniczyła w obozie z kompetencji Przedsiębiorczość i Inicjatywność w pięknych górskich miejscowościach. W kolejnych latach uczniowie z pozostałych objętych projektem wyjadą na takie obozy (8-10 dniowe) w atrakcyjne miejsca Polski.
- Koła Naukowe- rozwijające kompetencje kluczowe uczniów, jako tworzenie szkolnego ruchu naukowego .
- Studium Kompetentnych Liderów uczeń/”student” umożliwiające branie udziału w wybranych zajęciach uczelni z przedmiotów rozwijających i uzupełniających kompetencje kluczowe najzdolniejszych uczniów. Nauczanie kompetencji kluczowych uzupełnione będzie nabyciem przez uczniów praktycznych umiejętności w dwóch formach:
1 Przedsiębiorstwo Symulacyjne;
2. Konkursy na opracowanie projektów przedsięwzięć w poszczególnych szkołach;
Dla nauczycieli realizujących Projekt organizowane są:
• warsztaty dotyczące opracowywania programów nauczania i metodyki rozwijania kompetencji kluczowych z uwzględnieniem sytuacji lokalnej, regionalnej oraz potrzeb pracodawców;
• kwartalne seminaria dotyczące wymiany doświadczeń odnośnie wdrażanych w szkołach programów - „Platforma kompetencji";
• obserwacje i analiza wybranych zajęć prowadzonych przez zespół metodyków Mobilnego Instytutu Kompetencji;

Wakacyjny Obóz Naukowy

Wakacje 2009 r. były szczególnym okresem dla wybranych przez Lidera Projektu SZKOŁA KLUCZOWYCH KOPMPETENCJI Program rozwijania umiejętności uczniów szkół Polski Wschodniej 10 uczennic klasy II b Technikum w zawodzie technik hotelarstwa.
W terminie 26 lipca -2 sierpnia 2009 r. dziewczyny wraz z opiekunem Wiesławą Klubińską wzięły udział w Wakacyjnym Obozie Naukowym z kompetencji Przedsiębiorczość i Inicjatywność w całości sfinansowanym ze środków Unii Europejskiej przyznanych na realizację Projektu.
Uczestniczki zakwaterowane były w miejscowości Małe Ciche w Domu Wypoczynkowym „Jaskółka" razem z 20 kolegami z dwóch szkół z Jędrzejowa. W ośrodku było przytulnie i estetycznie. Atmosfera była miła i sympatyczna.
Głównym założeniem obozu było połączenie wypoczynku w pięknych górskich miejscowościach – Małe Ciche, Poronin, Murzasichle, Zakopane z poszerzaniem wiedzy teoretycznej zdobytej w szkole oraz praktycznych umiejętności z zakresu przedsiębiorczości.
Zajęcia z przedsiębiorczości odbywały się codziennie. Dziewczyny zostały przydzielone do czterech 5-cio osobowych grup. Każda grupa miała trenera, który służył uczestnikom niezbędnymi poradami i pomocą.
Zajęcia koncentrowały się głównie na pomaganiu młodym uczestnikom obozu w odkrywaniu i rozwijaniu inicjatywności oraz kreatywności. Po uzyskaniu teoretycznych informacji na temat zakładania i prowadzenia firmy oraz zapoznaniu się z ofertą gospodarczą regionu mieli oni wybrać najbardziej interesującą ich branżę oraz spróbować założyć własną działalność gospodarczą. Pod koniec zajęć młodzież przygotowała krótką prezentację na temat założonej przez siebie działalności oraz przedstawiła ją pozostałym uczestnikom. Najlepszą prezentację firmy, która mogłaby zaistnieć na rynku w środowisku, jakim jest region gór przygotowała grupa trzecia, w której uczestniczyły trzy dziewczyny z naszej szkoły Diana Sulimowicz, Ewelina Borycka i Justyna Gajos. Zajęła ona pierwsze miejsce i została nagrodzona. Cała grupa otrzymała drobne upominki.
Ponadto uczestniczki Obozu korzystały z szeregu dodatkowych atrakcji urozmaicających zajęcia dydaktyczne. Były to przede wszystkim różnego rodzaju zajęcia sportowe - od gry w siatkówkę, pieszych wędrówek po okolicznych górach, po wyjazdy do Aquaparku i na odkryte baseny z wodami termalnymi na Szymoszkowej Polanie Oprócz tego młodzież uczestniczyła w licznych wycieczkach krajoznawczych połączonych z poznawaniem miejscowej kultury, architektury oraz regionalnego środowiska gospodarczego - Gubałówka, Rusinowa Polana, Kompleks Skoczni Narciarskich, Kaplica na Jaszczurówce, Krupówki, Stary Kościółek i stary cmentarz na Pęksowym Brzysku, Kościół Papieski na Krzeptówkach. Była również prelekcja w Izbie Regionalnej z góralem.
Na zakończenie obozu uczestniczki otrzymały dyplomy potwierdzające udział w szkoleniu oraz zdobyte umiejętności, a także drobne upominki (plecaki, koszulki, czapeczki, MP3).
Pobyt na obozie był interesujący, dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Dziewczyny nabyły umiejętności właściwego kształtowania stosunków międzyludzkich, kultury bycia, nawiązały nowe znajomości ,poznały wielu kolegów i koleżanek. Zdobyte w czasie Obozu wiadomości i umiejętności przenoszą na zajęcia z „Podstaw przedsiębiorczości” aktywnie uczestnicząc w lekcjach.