ul. Szkolna 11, 28-200 Staszów, tel./fax: 015-864-31-18, e-mail: ekonomik@staszowski.eu

Projekt realizowany na podstawie umowy
ze Świętokrzyskim Biurem Rozwoju Regionalnego w Kielcach.


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podsumowanie projektu


„Warsztaty z zakresu obsługi konsumenta i gościa hotelowego” – druga edycja

We wrześniu 2012 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie w ramach projektu „Skarbnica profesjonalistów gastronomii i hotelarstwa” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego zrealizowano kolejną edycję zadania „Warsztaty z zakresu obsługi konsumenta i gościa hotelowego”. Uczestniczyło w nich 20 osób z klas kształcących się w zawodach: technik organizacji usług gastronomicznych i hotelarstwa, w tym 18 dziewcząt i 2 chłopców. Podczas 20 godzinnych zajęć młodzież poznawała tajniki profesjonalnej obsługi gościa hotelowego i konsumenta. Warsztaty pokazały, jak profesjonalnie budować wizerunek hotelu i restauracji oraz co robić w sytuacjach trudnych. Korzyścią udziału w warsztatach dla beneficjentów jest niewątpliwie wzrost pewności siebie w kontaktach z trudnymi klientami oraz nabycie umiejętności skutecznego i efektywnego działania w sytuacjach stresowych. W walce ze szkodliwymi stereotypami dotyczącymi segregacji pracy trenerzy starli się przekonać uczestników, że branża hotelarsko - turystyczna nie jest sfeminizowana i w tym celu zachęcali mężczyzn do podejmowania ról pozornie „kobiecych”.
Autor: M. Olczak

„Nigdy nie masz drugiej okazji, by zrobić dobre pierwsze wrażenie” kolejna edycja kursu kelnerskiego

Wymagania stawiane przed początkującymi pracownikami branży hotelarsko - turystycznej zmuszają ich do zapoznania się z wiedzą daleko wykraczającą poza, jakby się wydawało, najważniejsze elementy pracy. By im to ułatwić we wrześniu bieżącego roku w naszej szkole w ramach projektu „Skarbnica profesjonalistów gastronomii i hotelarstwa” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego zrealizowano trzecią edycję zadania „Kurs kelnerski”. Uczestniczyło w nim 25 osób z klas: technik organizacji usług gastronomicznych i hotelarstwa. Podczas 30 godzin intensywnych zajęć 23 uczennice i 2 uczniów poszerzało wiedzę teoretyczną i nabywało umiejętności praktyczne z zakresu profesjonalnej obsługi kelnerskiej. Uczniowie ZSE już wiedzą, że odpowiednio wyszkolony pracownik to gwarancja wzrostu wielkości obrotu dla firmy oraz większe napiwki i satysfakcja z wykonywanego zawodu. Kelner jest osobą, od której zależy efekt pierwszego wrażenia, co wywiera ogromny wpływ na jakość kontaktów z gośćmi. Wybór zawodu nie może być przypadkiem, ale świadomą decyzją na którą nie mogą mieć wpływu stereotypy, zwłaszcza dotyczące podziału na zawody „męskie” i „żeńskie”.
Autor: M. Olczak

Wizyta studyjna w warszawskim Hotelu „Marriott”

W dniu 18 września 2012 roku 48 osób kształcących się w zawodach technik hotelarstwa i organizacji usług gastronomicznych uczestniczyło w drugiej edycji zadania „Wizyty studyjne w hotelach i restauracjach” w ramach projektu „Skarbnica profesjonalistów gastronomii i hotelarstwa” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Młodzież miała możliwość zwiedzić położony w centrum Warszawy Hotel „Marriott”. Jest to pierwszy obiekt w Polsce, któremu przyznano kategorię pięciu gwiazdek, dzięki czemu szybko zyskał popularność wśród odwiedzających stolicę gości z kraju i zagranicy. Oferuje on swoim gościom 518 eleganckich i komfortowych pokoi, w tym 95 apartamentów, parking na miejscu oraz sklepy, lokale gastronomiczne, galerie sztuki, basen, saunę, obiekt SPA. Rolę przewodników po hotelu pełnili pani Maria Chludzińska Human Resources & Training Manager oraz pan Gavin Baxter Executive Chef. Oprowadzili oni uczniów po hotelu i zapleczu gastronomicznym szczegółowo odpowiadając na ich pytania dotyczące funkcjonowania obiektu. Pani manager przybliżyła zwiedzającym historię hotelu, który od samego początku swej działalności jest synonimem prestiżu i elegancji. Młodzież miała okazję zobaczyć lobby hotelowe, węzeł recepcyjny, trzy apartamenty, w tym „prezydencki”, słynącą z wybornej włoskiej kuchni Restaurację Parmizzano’s. oraz Panorama Bar & Lounge na 40 piętrze. Nocleg w hotelu spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Każdy pokój wyposażony jest w strefę do pracy, sejf, mini bar, zestaw do parzenia kawy i herbaty. Poza tym pani Chludzińska nie tylko uświadomiła uczniom konieczności dobrej znajomości języków obcych jako warunku niezbędnego do pracy w obiekcie hotelarskim, ale również podkreślała ważność umiejętności komunikacyjnych jako niezbędnego narzędzia poprawnego i pełnego życzliwości porozumiewania się z gościem i współpracownikami. Zdjęcia w GALERII
Autor: M. Olczak

Warsztaty z zakresu obsługi konsumenta i gościa hotelowego

W okresie od grudnia 2011 do czerwca 2012 roku w naszej szkole w ramach projektu „Skarbnica profesjonalistów gastronomii i hotelarstwa” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego prowadzone były „Warsztaty z zakresu obsługi konsumenta i gościa hotelowego”.
Zajęcia odbywały się w dwóch 15 osobowych grupach. Łącznie wzięło w nich udział 27 dziewcząt i 3 chłopców z klas: technik organizacji usług gastronomicznych i hotelarstwa. Każdy uczestniczył w 30 godzinnych zajęciach warsztatowych. Udział chłopców w zajęciach, które zwykle przypisywane są kobietom, uświadomił ich uczestnikom, że na wybory nie mogą wpływać stereotypy. Głównym celem warsztatów było rozwijanie zainteresowań i zwiększanie stopnia opanowania umiejętności zawodowych z gastronomii, obsługi konsumenta i gościa hotelowego. Dzięki praktycznym umiejętnościom i wiedzy zdobytej na warsztatach uczniowie będą w stanie profesjonalnie obsługiwać klientów przy zachowaniu najwyższych standardów z nastawieniem na maksymalizację ich zadowolenia. Już wielokrotnie mogli pochwalić się nowymi umiejętnościami podczas szkolnych uroczystości i imprez.
Zdjęcia w GALERII
Autor: M. Olczak
Kurs carvingu

W dniach 27-28 czerwca 2012 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie w ramach projektu „Skarbnica profesjonalistów gastronomii i hotelarstwa” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego przeprowadzony został 8-godzinny kurs tworzenia rzeźb i dekoracji z owoców i warzyw. Kurs poprowadzili Mistrzowie Carvingu Paweł Sztenderski i Grzegorz Gniech z firmy "Carving-Gniech" Grzegorz Gniech. Certyfikat i zaświadczenie ukończenia kursu otrzymało 23 dziewcząt i 2 chłopców z klas technik organizacji usług gastronomicznych i technik hotelarstwa. Osiągnięcia chłopców biorących udział w kursie oraz trenerzy udowodnili, że w zajęciach często kobiecych sprawdzają się z dużym powodzeniem także mężczyźni.
Kurs rozpoczął się od historii sztuki carvingu, która narodziła się w Chinach około VII wieku. Blisko trzysta lat później to wykwintne rzemiosło zaczęło rozprzestrzeniać się po krajach Dalekiego Wschodu. W Tajlandii zaś rozwinęły się jego najbogatsze i najbardziej wyrafinowane formy. Sztuka ta nosi tam miano Kae-Sa-Luk, a pod nazwą carvingu rozprzestrzeniła się na cały świat. Jej dzieła podziwiać można przede wszystkim na rozmaitych konkursach, ale też w najlepszych hotelach i restauracjach. Szefowie kuchni często za punkt honoru stawiają sobie, aby serwowane potrawy miały jak najbardziej wyrafinowany wygląd.
Pod okiem fachowców uczniowie z wielkim zapałem wykonywali dekoracje z owoców i warzyw, które następnie z dumą prezentowali. Specjaliści z dziedziny carvingu przekazali uczestnikom kursu również wiedzę na temat typów, rodzajów, sposobów używania i konserwacji narzędzi do carvingu, sposobów zabezpieczania i pielęgnacji wyrzeźbionych prac.
Przeprowadzony kurs spełnił swój cel - rozbudził zainteresowanie uczniów carvingiem, a zdobyte przez nich umiejętności zawodowe będą stanowić ważny atut w oczach przyszłych pracodawców. Tymczasem uczniowie mogą wykorzystywać i doskonalić umiejętność rzeźbienia w warzywach i owocach podczas garnirowania potraw na zajęciach lekcyjnych i na praktykach zawodowych.
Zdjęcia w GALERII
Autor: M. Śliwka

Szkolenie z zakresu branżowego programu komputerowego

W dniach 27-28 czerwca 2012 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie w ramach projektu „Skarbnica profesjonalistów gastronomii i hotelarstwa” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego odbyło się 8 godzinne szkolenie z zakresu obsługi programu komputerowego Chart.
Program ten ma duże zastosowanie w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, sanatoryjnych i wczasowych. System z powodzeniem może być stosowany zarówno w małych, jak i w dużych obiektach, a znajomość jego obsługi będzie z pewnością bardzo przydatna dla uczniów z klas: technik organizacji usług gastronomicznych i technik hotelarstwa.
W szkoleniu wzięło udział 14 dziewcząt i 1 chłopiec. Rekrutując uczestników szkolenia postępowano zgodnie z zasadą równości płci. Wszyscy otrzymali certyfikaty i zaświadczenia ukończenia szkolenia. W przyszłości mogą je przedstawić pracodawcom ubiegając się o zatrudnienie, zwiększając tym samym swoje szanse. Chart jest najczęściej użytkowanym oprogramowaniem hotelowym w Polsce, wykorzystywanym w recepcjach i restauracjach hotelowych.
Zatrudniony trener pokazywał uczestnikom: jak dokonywać rezerwacji pokoi i je potwierdzać, meldować i wymeldowywać gości, kalkulować dostępność pokoi, wystawiać dokumenty sprzedaży, planować wyżywienie, prowadzić rozliczenia z pośrednikami, np. biurami turystycznymi.
Zdjęcia w GALERII
Autor: M. Śliwka
Warsztaty rozwoju osobistego i poruszania się po rynku pracy

W dniach 26 i 27 czerwca 2012 roku w naszej szkole odbyły się dwie edycje „Warsztatów rozwoju osobistego i poruszania się po rynku pracy”. Został on zrealizowany w ramach projektu „Skarbnica profesjonalistów gastronomii i hotelarstwa” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wzięło w nim udział łącznie 40 osób, w tym 4 chłopców z klas: technik organizacji usług gastronomicznych, hotelarstwa i zasadniczej szkoły zawodowej. Każda osoba uczestniczyła w 6 godzinnych zajęciach, które poprowadził doradca zawodowy. Program warsztatów obejmował następujące zagadnienia:
  1. Umiejętności poruszania się po rynku pracy.
  2. Elastyczne formy zatrudnienia.
  3. Opracowanie dokumentów aplikacyjnych.
  4. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.
Uczestnicy warsztatów mogli przyjrzeć się temu, jak funkcjonują w relacjach z innymi ludźmi oraz uzyskać wiedzę na temat tego, jakie zachowania przydatne są w budowaniu relacji z drugim człowiekiem, podtrzymywaniu jej i zwiększaniu obopólnej satysfakcji. Korzyści z udziału w warsztatach to:
  • zwiększenie świadomości zatrudnienia,
  • przygotowanie uczestników do efektywnego poruszania się po rynku pracy,
  • przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej,
  • przygotowanie dokumentów aplikacyjnych,
  • przybliżenie specyfiki lokalnego rynku pracy.
Uczestnicy otrzymali certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające nabyte kwalifikacje.
Zdjęcia w GALERII
Autor: M. Olczak

Sprawozdanie z wyjazdu na targi branżowe

Kurs kelnerski

W okresie od 13 do 15 lutego 2012 roku i w dniach 10, 24, 31 marca 2012 roku w naszej szkole odbył się „Kurs kelnerski”. Został on zrealizowany w ramach projektu „Skarbnica profesjonalistów gastronomii i hotelarstwa” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wzięło w nim udział 50 osób, w tym 4 chłopców z klas: technik organizacji usług gastronomicznych i hotelarstwa. Każdy kursant uczestniczył w 30 godzinnych zajęciach, które poprowadzili wieloletni praktycy hotelarstwa i gastronomii Bartosz Prońko i Rafał Prońko związani z Świętokrzyskim Centrum HoReCa.
Podczas pierwszego dnia kursu uczniowie poznali teoretyczne tajniki obsługi konsument. Drugiego i trzeciego dnia sprawdzali wiedzę teoretyczną w praktyce. Program kursu obejmował następujące zagadnienia:
  1. Podstawowe zasady BHP i HACCP w pracy kelnera.
  2. Ogólny zakres obowiązków kelnera oraz kultura zawodu i organizacja pracy.
  3. Wyposażenie zakładu gastronomicznego.
  4. Przygotowanie sali konsumenckiej do obsługi (technika rozkładania i składania obrusów, nakrywanie stołów zastawą w zależności od menu i okoliczności, sposoby składania serwetek).
  5. Zasady i technika noszenia tac oraz zastawy stołowej.
  6. Sposoby serwowania dań (rodzaje serwisów, czynności wykonywane z prawej i lewej strony konsumenta oraz kolejność podawania potraw ze względu na rodzaj potrawy oraz strukturę wiekową i hierarchię biesiadników).
  7. Przyrządzanie i sposoby serwowania napojów ciepłych i zimnych, alkoholowych i bezalkoholowych.
  8. Obsługa konsumenta (przywitanie gości, zaproszenie do stołu, podanie menu, propozycja oraz podanie aperitifu, przyjęcie zamówienia, podawanie napojów ciepłych i zimnych, podanie sałat, przystawek, zup, dań właściwych, deserów, serwis wina, propozycja digestif i jego podanie, podanie rachunku oraz rozliczenie konsumenta, pożegnanie).
  9. Obsługa kelnerska w hotelu oraz w środkach komunikacji.
Na koniec kursu przeprowadzony został egzamin, który wszyscy pomyślnie zdali. Uczestnicy otrzymali certyfikaty i zaświadczenia potwierdzające umiejętności kelnerskie. Gratulujemy!!!

Zdjęcia w GALERII

Wizyty studyjne w krakowskich hotelach

W dniu 15 grudnia 2011 r. odbyliśmy pierwszą z dwóch zaplanowanych wizyt studyjnych w renomowanych hotelach i restauracjach w ramach projektu „Skarbnica profesjonalistów gastronomii i hotelarstwa”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem wizyty studyjnej było rozszerzenie wiedzy o funkcjonowaniu nowoczesnej branży hotelarsko – gastronomicznej. Wzięło w niej udział 48 uczniów kształcących się w zawodach: technik hotelarstwa i organizacji usług gastronomicznych w Zespole Szkół Ekonomicznych w Staszowie. W wyjeździe uczestniczyło również 4 nauczycieli: Małgorzata Garczewska – wicedyrektor szkoły oraz Halina Myśliwiec, Marta Olczak i Magdalena Śliwka – nauczycielki przedmiotów zawodowych. Miejscami, które odwiedziliśmy były hotele: Europejski*** i Maksymilian*** w Krakowie. Młodzież miała okazję zapoznać się z bazą hotelowo-gastronomiczną oraz możliwościami konferencyjnymi obu hoteli. Zarówno Hotel Europejski***, jak i Maksymilan*** to hotele trzygwiazdkowe, jednak mocno różniące się od siebie.
Historia Hotelu Europejskiego*** przy ulicy Lubicz sięga XIX wieku. Po pokrętnej historii, ponownie jest w posiadaniu prawowitych właścicieli. Aktualnie hotel posiada 100 miejsc noclegowych, spa & wellness „Xavier”, restaurację „Kossakowa”, kawiarnię, pub „Club Noblesse”, czarodziejski ogród, salę balową na 150 miejsc, 6 sal konferencyjnych, parking strzeżony.
Natomiast Hotel Maksymilian*** to nowo otwarty obiekt przy ulicy Karmelickiej. Jest to elegancko i nowocześnie zaaranżowany hotel w zabytkowej, odrestaurowanej z XIX wieku kamienicy projektu Maksymiliana Nitscha. W latach 2008-2010 budynek został przekształcony i gruntownie wyremontowany. Wszystkie czynności zostały wykonane tak, aby zachować pierwotny kształt, wystrój i stylowy charakter zabytkowej kamienicy. Do dyspozycji gości są 32 nowocześnie umeblowane i wyposażone pokoje, stylowa restauracja „Maksymilian” z polską kuchnią, sala konferencyjna, SPA Butterfly.
Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zapoznać się z dziejami obu hoteli oraz mogli zobaczyć jak w przyszłości będzie wyglądała ich praca zawodowa. Z zainteresowaniem zwiedzili pokoje o różnym standardzie, restauracje, sale konferencyjne, gabinety spa & wellnes. W czasie wyjazdu przyszli hotelarze i restauratorzy mieli okazję porównać zewnętrzny wygląd obiektów, architekturę, aranżację wnętrz, posiadane wyposażenie, jak również sposoby obsługi gości i utrzymywania porządku. Zwiedzanie obiektów tego typu wzbogaca wiedzę uczniów i zachęca ich do pilnej nauki, celem zdobycia wybranego zawodu i możliwości zatrudnienia w takim obiekcie.
Wizyta w Krakowie zakończyła się zwiedzaniem Rynku Głównego, gdzie o tej porze roku odbywają się Targi Bożonarodzeniowe z ozdobami świątecznymi. Przepełnieni magią starego Krakowa i świąteczną atmosferą wróciliśmy do Staszowa.
To nie był nasz ostatni wyjazd. Kolejny już w 2012 roku.

Pozostałe zdjęcia w GALERII.