ul. Szkolna 11, 28-200 Staszów, tel./fax: 015-864-31-18, e-mail: ekonomik@staszowski.eu
Zadanie : Zagrożenie środowiska w naszym regionie

Dnia 28 października 2010 r , 15 osobowa grupa uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie, uczestniczyła w realizacji zadania pt. „Zagrożenia środowiska naturalnego w naszym regionie”, finansowanego przez Starostwo Powiatowe.
Młodzież rozpoczęła realizację zadania od wyprawy zorganizowanej na teren dawnej kopalni siarki w Grzybowie, która rozpoczęła swoją działalność w 1966 r., kiedy to wytopiono pierwszą siarkę, a likwidacja nastąpiła w 1996 r. na skutek wyczerpania się złóż.
Celem pierwszego zadania była obserwacja zmian w środowisku naturalnym na terenach poprzemysłowych kopalni siarki. W czasie wycieczki młodzież zapoznała się ze skutkami zmian w obrębie litosfery i biosfery na terenach eksploatacji siarki.
Zajęcia w terenie pod czujnym okiem przewodnika, umożliwiły uczniom poznanie dawnych obszarów eksploatacji, powstałych zapadlisk powierzchni na skutek wydobywania dużych ilości siarki, oraz zniszczenia dużej powierzchni lasów i pól uprawnych. Uczniowie zapoznali się również ze skutecznymi metodami rekultywacji terenów poprzemysłowych. Udokumentowane zostały obszary w okresie eksploatacji i po jej zaprzestaniu. Wychowankowie mieli również okazję obserwacji terenów po procesie rekultywacji, które zostały zalesione we współpracy z leśnikami, poprzedzone badaniami – jaki ekosystem można budować na terenie poeksploatacyjnym. Na większości obszaru wprowadzono gatunek olszyny, a wybór ten okazał się sukcesem – ekosystem został odbudowany.
W dalszej części zajęć edukacyjnych uczniowie obejrzeli ciekawą prezentację, którą przedstawił Prezes EZGOK w Rzędowie mgr inż. Robert Stachowicz. Dotyczyła ona:
- historii i działalności kopalni siarki,
- wpływu budowy kopalni na rozwój Staszowa w latach 50-tych XX w.,
- planów dalszego zagospodarowania terenów na obszarze dawnej kopalni, - przykładów powstania wielu instytucji o różnym profilu działalności: np. ZGOK w Rzędowie, Huta Szkła, Składowisko Odpadów Azbestu. Przedstawione przykłady działań pozwoliły ograniczyć wielkość bezrobocia po likwidacji kopalni do minimum.
Wyjazd okazał się wspaniałą wycieczką edukacyjną, przyczynił się do wzrostu świadomości ekologicznej uczniów i poznania sposobów rozwiązywania trudnych problemów ochrony środowiska w naszym regionie. Dziękujemy panu Prezesowi za bardzo ciekawe i profesjonalne przedstawienie interesującej uczestników problematyki, która przyczyniła się jeszcze bardziej do rozbudzenia świadomości ekologicznej tej grupy uczniów, która będzie kontynuowana w dalszym etapie zadań.
W trakcie realizacji tego zadania uczniowie uzyskali ciekawe materiały źródłowe, które zostaną wykorzystane do prezentacji na forum szkoły. Dokonano również dokumentacji zdjęciowej oraz zebrano, może ostatnie próbki „naszego złota”, którym była w naszym regionie siarka.